İlginçOtomobilÖzelTeknoloji

Otonom Araçları Zorlayacak 7 Çılgın Yol

Teknolojinin gelişmesiyle beraber otonom araçlar günümüzde gittikçe artmaya başladı. Hem teknoloji şirketleri hem de otomotiv sektörü trafikte kendi kendine gidebilen araçları kullanıma sunabilmek  ve daha çok gelişmesini sağlamak amacıyla milyarlarca dolar yatırım gerçekleştiriyorlar.

otonom-araclarin-sinirlarini-zorlayacak-7-cilgin-yol

Otonom araçların gerçekten kendi kendine gidebildiğini ispatlamak için araçları dünyanın en aksiyon dolu ve birden fazla senaryoların olduğu caddelerde test edilmesi gerektiğinin kanaatindeyiz.

Şimdi sizler için dünyadaki en karmaşık çılgın 7 yolu listeledik. Siz olsaydınız bu çılgın yollarda otonom bir araç ile gezmekten mutlu olur muydunuz?

1. Winston Churchill Caddesi, Cebelitarık Havalimanı, Cebelitarık

otonom-araclarin-sinirlarini-zorlayacak-7-cilgin-yol-1

Günde yaklaşık 14 uçuşun gerçekleştiği Cebelitarık Havalimanı, Cebelitarık ve İspanya arasında bulunan Winston Churchill Caddesi ile kesişiyor. Evet, yanlış duymadınız cadde ile havalimanı pisti aynı güzergâhta bulunuyor. Her iniş ve kalkışta küçük kara taşıtları araçlar, devasa büyüklükteki uçaklara yol vermesi gerekiyor. Eğer bu yolu otonom bir araç ile geçerseniz otonom aracın sensörleri hızla gelen Boeing 737 algılaması sizi tedirgin etmesin.

2. Sihirli Döner Kavşak, Swindon, İngiltere

otonom-araclarin-sinirlarini-zorlayacak-7-cilgin-yol-2

Bir zamanlar İngiltere’nin en çılgın kavşağı seçilen sihirli döner kavşak 5 mini kavşak ve bu kavşakları birbirine bağlayan ana kavşaktan oluşmaktadır. Mini kavşaklarda saat yönünün tersine doğru, ana kavşakta ise sağ yönünde trafik akışı sağlanmaktadır. İlk kez bu kavşağa giren sürücüler ter dökerek kavşaktan çıkmayı başarıyorlar. Ancak otonom bir aracın teri ise kodlardır. Böyle bir kavşaktan sorunsuz bir şekilde geçebilmesi için algoritmasındaki kodlara yeni birkaç satır kod daha eklenmesi gerekebilir.

3. Taganskaya Meydanı, Moskova, Rusya

otonom-araclarin-sinirlarini-zorlayacak-7-cilgin-yol-3

Bu dev kavşak ve ona bağlı birden fazla yol ile günün her saati yoğun olan bir dev meydandır. Eğer bir otonom araç üreticiyseniz ve aracınızın ne kadar iyi olduğunu test etmek istiyorsanız bu kaos dolu kavşak tam sizlik.

4. Hanshin Expressway Şirketi, Osaka, Japonya

Osaka’daki bu otoyol bir ofis binasının 3. katından geçiyor. Evet, yanlış duymadınız. 1992 yılında yapılan yol mülk anlaşmazlığının sonucu ortaya çıkan her iki tarafın kendince anlaşma yöntemin sonucu bu tasarım ortaya çıkmış. Umarız otonom bir araç önünde bina var zannedip akan trafikte aniden durmaz.

5. Charles DE Gaulle Alanı, Paris, Fransa

12 caddenin birleştiği kaos dolu bu meydan da araç sürmek gerçekten yetenek ister. Otonom araçlar teknolojini gelişmesiyle birlikte gelecekte zarif manevra hareketleriyle adeta bale yaparcasına bu alanı kolaylıkla geçebileceklerdir.

6. Meskel Meydanı, Addis Ababa, Etiyopya

7. Fairy Meadows Yolu, Pakistan

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu