Teknoloji

Tesla, Dünyanın En Büyük Supercharger İstasyonunu Şangay’da Açtı

Adını sıklıkla duyduğumuz Elon Musk’ın şirketi Tesla, geçen aylarda Kaliforniya’da 56 Supercharger’ın bulunduğu istasyonu açmıştı. Çin’de 72 Supercharger’ın bulunduğu istasyonun açılması ile kendi rekorunu kırmış oldu. Artık Dünyanın en büyük Supercharger noktası Şangay’da.

Şangay’da bulunan istasyon, açık ortamda bulunan Kaliforniya’daki istasyondan farklı olarak kapalı bir alanda bulunuyor. İstasyon, Şangay’ın en önemli ticaret merkezlerinden Jing’an International Center’da yer almaktadır. Bu istasyonda 72 tane 150 kW’a kadar güç üreten V2 Supercharger kullanılmış. Fakat Kaliforniya’da 56 tane bulunan istasyonda 250 kW V3 Supercharger’lar kullanılmıştı. Amerika’daki kullanıcılara kıyasla Çinde bulunan kullanıcılar şarj için biraz daha uzun beklemeleri gerekecek.

Çin’de elektrikli otomobiller yaygın olarak kullanılmaktadır. Bundan dolayı Çin, Tesla’nın en önemli pazarlarından biri konumundadır. Bunun en net örneği ise Çin’de 20 binden fazla Tesla Model 3’ün kullanımda olmasıdır.

Tesla’nın Şangay’daki Gigafactory 3 tesisinin de 23 binden fazla elektrikli otomobil üretildi. Burada üretilen elektrikli araçların bir kısmı Çin’de satılırken, diğerleri Avrupa ve diğer pazarlara ihraç ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu