Özel

Ahşaptan Sanat Eserleri Oluşturan Adam

Simon O’Rourke adında bir heykeltıraş tarafından yapılan heykeller insanları kendine hayran bırakıyor. Ahşatan sanat eserine dönüşen çalışmalar eşsiz güzellikleriyle sanat severlerin odak noktası olmayı başarıyor.

agactan-sanat-eserleri-olusturan-adam

Simon yapmış olduğu heykelleri sadece elektrikli testere kullanarak oluşturuyor. Zararlı olan bir şeyin doğru şekilde kullanıldığında güzel işleri meydana getirmesini sevdiğini dile getiriyor. Aslında kimsenin aklına gelmeyen bir durum. Normalde elektrikli testereler sadece ağaç kesmye yarayan aletler olarak bilinmektedir. Fakat sanatçı bu düşünceyi yıkarak normal günlük hayatımızı kolaylaştıran ürünlerin, aslında sanat eseri oluşturma konusundaki potansiyellerin yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

agactan-sanat-eserleri-olusturan-adam-2

Ahşap Oyma Sanatı Nedir?

Oyma sanatı, ahşap malzeme üzerine yapılmak istenile şekil çizilir ve daha sonra özel kesici aletlerle istenmeyen kısımlar yontulunur. Bu işlemler dizisi sonucu ise ortaya sanat eseri ortaya çıkar.

agactan-sanat-eserleri-olusturan-adam-3

Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Ağırlıkla yapısal olarak dayanıklı ve işlemeye uygun ceviz, elma, armut, sedir, abanoz ve gül ağacı kullanılmaktadır.

Ahşap oyma işlemi yapılırken uygulanacak tasarıma göre Kakma, Boyama, Kündekariz, Kabartma-oyma, Kafes, Kaplama, Yakma gibi birçok uygulama tekniği vardır.

agactan-sanat-eserleri-olusturan-adam-4

Ahşap Oyma Sanatı Tarihçesi

Dünyada

Yapısal olarak şekil vermesi çok kolay olan ahşabın kullanılması çok eski çağlara dayanmaktadır. Bunun en büyük örneği ise Mısır’da görülmüştür. Ahşap’ tan şekillendirilmiş heykeller Mısır’da piramitlerin içinde kullanılmıştır.

Türk tarihinde

Türk tarihinde bu sanata Türkmenistan öncülük etmiştir. İslami motiflerle birleşerek Endülüs`e, Asya, Avrupa, Afrika kıtalarına sıçramıştır. Şu anda ise Fas, Tunus, Cezayir gibi ülkelerde ahşap motiflere sıklıkla rastlayabilirsiniz.

Heykeltraşın Facebook üzerinden tüm eserlerini yakından takip edebilirsiniz. Simon O’Rourke

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu