İnternetTeknoloji

YouTube’da Kanal Nasıl Açılır ?

Popüler sosyal paylaşım platformu olan YouTube’da kanal nasıl açılır hakkındaki tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

YouTube, 2005 yılında 3 eski paypal çalışanı Steve Chen, Chad Hurley, Jawed Karim tarafından ABD’nin San Bruno/California eyaletinde kurulmuştur.

Kuruluşunun üzerinden 1 sene geçmeden 2006 yılında Google tarafından 1.65 milyar dolar karşılığında satın alınmıştır. İnternet ortamında videonun öneminin artmasıyla birlikte büyük bir ivme kazanmıştır. Günümüzde ise televizyonu geçerek bambaşka bir güncel platform haline gelmiştir. Peki bu platformda hesap açıp videolar paylaşmak istiyorsunuz fakat kanal açmayı bilmiyorsunuz. Bugün sizlerle bir kanal nasıl açılır ve yapılması gereken ayarlar nelerdir detaylı bir şekilde anlatacağız.

Öncelikle YouTube kanalı açabilmemiz için bir gmail hesabına sahip olmamız gerekmektedir. Eğer gmail hesabınız yoksa ve nasıl açılacağını bilmiyorsanız “Gmail Nasıl Açılır?” haberimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Gmail Hesabı Nasıl Açılır ?

YouTube’da Kanal Nasıl Açılır ?

YouTube kanalınızı açmak için gmail hesabınızı oluşturduysanız adım adım kanal açma işlemlerini gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. İlk olarak popüler sosyal medya platformu olan www.youtube.com adresini açınız. YouTube anasayfasına geldikten sonra sağ üst kısımdaki oturum aç yazısına tıklayınız.

Oturum aç yazısına tıkladıktan sonra sizi gmail’e yönlendirecek. Bu kısımda açmayı istediğiniz gmail hesabı ile girişi yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra otomatik olarak YouTube anasayfasına yönlendirileceksiniz. Yönlendirme işlemindan sonra oturum aç kısmında bir ikon çıkacak bu ikona tıkladığınızda alt kısımda seçenekler çıkacak. Burdan kanalım yazısına tıklamanız gerekmektedir.

Açmış olduğunuz hesaba bağlı herhangi bir kanal yoksa kanalım yazısına tıklamanızın ardından yeni kanal oluşturma sayfası gelecektir. Bu kısımdan ad, soyad kısımlarını isteğinize göre doldurduktan sonra kanal oluştur’a tıkladıktan sonra artık sizde bir YouTube kanalı sahibisiniz.

Bu işlemler gerçekleştirildikten sonra asıl iş YouTube kanal yönetici panelimize girerek gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra hazırlamış olduğumuz videoları kanalımıza yüklmeye başlayabiliriz.

Bu panele girebilmek için sağ köşedeki ikona tıkladıkdan sonra YouTube Studio (beta) yazısına tıklayarak girebilirsiniz. Fakat bu yeni panel beta olduğu için ve yeni bir YouTube kanal kullanımı gerçekleştirecekseniz bu paneli kullanmanızı önermeyiz. Açılan yeni panelde sol alt kısımda Klasik sürüme geç yazısı vardır. Bu yazıya tıklayarak YouTube’un uzun süredir kullanıma sunmuş olduğu eski arayüze geçebilirsiniz.

Yönetim paneline girdikten sonra kanal ayarlarını düzenlemeye başlayabilirsiniz. Kanalı görüntüle kısmına tıklıyarak açılan sayfadan kanal logosunu ve kapak fotoğraflarını değiştirebilirsiniz. Yüklemek istediğiniz görselleri bu boyutlarda yüklerseniz işlemlerinizi daha verimli şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Youtube Kanal (Profil) Görseli Boyutu  & 800 X 800 Piksel

Youtube Kapak Görseli   & 2560  X 1440 Piksel

Panelde solda kanal yazısına tıkladığınızda açılan bölümleri tek tek kendinize göre düzenlemeniz gerekmektedir. Bu sekmenin altında Durum ve Özellikler kısmı kanalınızda aktif olan özellikleri göstermektedir. Yükleme varsayılanları ve Gelişmiş kısmı altındaki düzenlemeleri kendinize göre ayarlayınız. Para kazanma özelliği eskiden olduğu gibi artık kolay aktif edilmiyor. YouTube para kazanma özelliğini aktif edebilmek için bir kriter koydu. Artık kanalda reklamların aktifleşebilmesi için son 12 ay içinde 4000 saat izlenme ve kanalınızın 1000 aboneye sahip olması gerekmektedir. Bu şartları sağladıktan sonra YouTube analiz ederek reklamlarınızı aktif hale getiriyor.

YouTube’da izlenme sayınızı arttıracak bir önemli nokta da altyazı seçeneğidir. Protranslate, profesyonel altyazı çeviri hizmetleri ile kanalınızı öne çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

YouTube kanalınızı globalleştirme yolunda istediğiniz her dilde altyazı çevirisi seçeneği ile tıklanma ve izlenme sayınızı arttırmak sizin elinizde. Protranslate online çeviri platformu, altyazı çeviri işlemlerinizi hızlı ve kaliteli bir şekilde sunuyor.

Sadece İngilizce Türkçe video altyazı çevirisi değil, İspanyolca, Fransızca, Almanca, Korece, Rusça, gibi ihtiyaç duyabileceğiniz birçok dilde altyazı çeviri hizmeti verir.

Protranslate’in kaliteli altyazı çeviri hizmetinden online olarak yararlanmak için hemen altyazı çevirisi siparişi oluşturabilirsiniz.

Kanalımızı ziyaret ederek kendi kanalınızdaki eksiklikleri düzeltebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu