BilimTeknoloji

Elon Musk, Mars’a Gidecek SpaceX Gemisinin İsmini Değiştirdi!

Elon Musk ve şirketi SpaceX, insanları Mars’a göndermek için tasarladığı 118 metre uzunluğundaki devasa uzay aracı üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

spacex-gemisinin-ismi-degisti

SpaceX, Mars’a gidecek roketin son tasarımın Eylül ayında yayınlamıştı. Tasarlanan uzay gemisinin ismi de Big Falcon Roket (BFR) olarak adlandırılmıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde Elon Musk Twitter’dan uzay aracının yeni ismini açıkladı. Artık uzay aracının yeni bir ismi var: Starship

SpaceX uzun zamandır insanları Mars’a ilk yerleştiren kişi olmak için çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Bu roket ise yeni bir isimle geliyor.

Şirketin CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden bir duyuru gerçekleştirdi. Musk roketin ve fırlatıcının yeni isimlerini açıkladı. Önceden Big Falcon Roket olarak adlandırılan uzay aracı artık Starship.

Uzay aracı teknik olarak iki kısımdan oluşuyor. İnsanları ve kargoyu taşıyan kısım Starship, güçlendirici (yan itici roketler) kısmı ise Süper Heavy olarak belirlenmiş. Eylül ayında piyasaya Big Falcon Roket olarak çıkan şuan Straship olarak adlandırılan uzay gemisi 100 yolcu veya 150 ton kargo taşıyabilecek şekilde tasarlanmış.

spacex-gemisinin-ismi-degisti-1

Ayrıca yeniden kullanılabilir güçlendirici ve uzay gemisi olmasıyla da Mars’a yerleşmenin önündeki en büyük engellerden birini de kaldırmış oldu. Eğer bu Starship roketi başarılı olursa Falcon 9, Falcon Heavy ve Dragon roketlerinin pabucu dama atılacağa benziyor. Los Angeles limanın’ da geliştirilmekte olan roketin yaklaşık 2 ila 10 milyar dolar arasında mal olacağı tahmin ediliyor.

Peki, Ya Bu Roket İlk Ne Zaman Kalkacak?

SpaceX genel müdürü Gwynne Shotwell tarafından yapılan açıklamada 2019 yılında roketin ilk mürettebatsız deneme kalkışlarını gerçekleştirmek istediklerini dile getirdi.

spacex-gemisinin-ismi-degisti-2

Gerçekleştirilen bu deneme kalkışları başarılı bir şekilde yolunda giderse, Elon Musk uzay aracını mürettebatsız bir şekilde 2022 yılında Mars’a göndermeyi hedefliyor. Aşamanın ilk kısmı olan mürettebatsız olarak gönderilen uzay aracı başarılı bir şekilde Mars’a inmesi gerekmektedir. Eğer bu aşama gerçekleşirse uzay aracı 2024 yılında da mürettebatlı olarak Mars’a gönderilecek.

NOT!

Falcon Heavy‘nin hazırlanmasının beklenen zamandan tam iki katı sürede gerçekleştirilmiş olması Mars’a gidecek olan uzay gemisi için belirtilen sürede gerçekleşecek olması merak konusu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu