CihazlarTeknoloji

Telefonlar Neden Isınıyor? – iPhone Isınıyor!

Telefonlar Neden Isınıyor?

Hayatımızın büyük bir bölümünde rol alan telefonlar, hayatımızı kolaylaştırmanın yanı sıra sosyal ağlarda vakit geçirmemizi de sağlıyor. Fakat bu kolaylıkları sağlamasının yanı sıra bazı sorunlar yaşatabiliyor. Kasma, stabil sorunları ve asıl dert yandığımız telefon ısınmaları ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Peki, günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız telefonlar neden ısınıyor?

telefonlar-neden-isiniyor

Telefonlar yanımızda taşıdığımız yeni nesil küçük bilgisayarlardır. Fakat bir bilgisayar gibi hemen hemen aynı bileşenlere sahip olmasına rağmen çok küçüklerdir. Dikkat ettiyseniz en büyük farklardan bir tanesi ise bilgisayarlarda bulunan fan çıkışlarıdır. Bir bilgisayarın ısınmasına neden olan sorunlardan en önemlisi yüksek işlemler sonucunda CPU’nun çok çalışmasından kaynaklı olarak ısınmasıdır. Bilgisayarlar bu ısıyı fan yardımıyla dışarıya atabilmektedir. Fakat telefonlar bu ısıyı dışarı atabileceği bir fonksiyonu yoktur. Ancak telefonlar donanımsal olarak ısınmaya karşı iyileştirilmiştir.

Günlük kullanımlarınızda telefonunuz ile aşırı ısınıyorsa listelemiş olduğumuz önlemleri uygulayarak problemi bir nebzede olsa çözebilirsiniz.

telefonlar-neden-isiniyor-1

Isınmaya Karşı Uygulayabileceğiniz Önlemler

1 –  Asıl problemlerin başı olan orijinal ürün kullanmamaktır. Telefonunuzda orijinal olmayan şarj cihazları kullanmak hem telefonunuz ısınmasına hem de bataryasının ölmesine neden olmaktadır. En iyi performansı elde edebilmek için orijinal ürün kullanmanız gerekmektedir.

2 – Telefonlarımızın kamera özelliğini günlük olarak sıklıkla kullanmaktayız. Fakat kamera kullanım sırasında telefonun donanımsal özellikleri arka planda çalıştığı için telefonunuzun ısınmasına neden olabilmektedir. Profesyonel olarak fotoğraf ve video çekim işlemleri gerçekleştiriyorsanız bir kamera almanızı tavsiye ederiz.

3 – Telefonlarımızı korumak için kullandığımız kılıflar aslında o kadar masum değiller. Çünkü kalitesiz ve telefonu tamamen kaplayan kılıflar telefonunuzun havayla olan temasını engellediği için ısınmasına neden olmaktadır.

telefonlar-neden-isiniyor-3

4 – Birden çok uygulamayı aynı anda açmak telefonunuzun ısınmasına neden olabilmektedir. Bir uygulamada işiniz bittikten sonra onu tamamen kapatıp diğer uygulamayı kullanmanızı öneririz. Bu şekilde hem şarj hem de ısınma problemleriniz azalacaktır.

5 – Telefonunuzda kullandığınız uygulamaların güncel olmaması telefonunuzun ısınmasına neden olmaktadır. Çünkü uygulamaların yeni çıkan versiyonları tam kullanıcı dostu olmayabiliyor. Bu yüzden yapılan güncellemeler ile hatalar düzeltiliyor. Telefonunuzun hem stabil çalışması hem de ısınmaması için uygulamalarınızı güncellemenizi öneriz.

6 – Telefonunuzu şarjdayken kullanmak hem ısınmasına hem de bataryanızın ölmesine neden olmaktadır. Şarjınız bitince telefonunuzun şarjı tamamen dolana kadar kullanmamanızı öneririz.

telefonlar-neden-isiniyor-2

7 – Ekran parlaklığının %100 olarak kullanılması telefonunuzun ısınmasına neden olmaktadır. Telefonunuzun ısınmaması için ortam ışığı sensörünü kullanarak ekran parlaklığını minimum olarak kullanmanızı öneririz.

8 – En büyük sorunlardan birisi de mobil veri ve internet kullanımlarında telefonun ısınmasıdır. Çünkü aynı anda birden çok donanımın aktif olmasından kaynaklı olarak ısınmalara ve batarya ölmelerine neden olmaktadır. Mobil veri ve Wi-Fi bağlantılarınızı kullanmadığınız zamanlar kapatmanızı öneririz.

Listelemiş olduğumuz sorunlar yüzünden aşırı ısınma problemleri yaşıyorsanız tavsiyelerimizi uygulayarak problemlerden kurtulabilirsiniz.

iPhone Isınıyor!

Bilgisayarınızda ve telefonunuzda bulunan CPU’lar muazzam güçlü çiplerdir. Bu çipleri araba motoruna benzetebiliriz. Arabanızı bir yere bağlayıp daha sonra bağladığınız noktadan ileri gitmek isterseniz çok fazla güç harcamak zorunda kalırsınız. Bunun sonucunda motorunuz zorlanır hatta yanabilir. Bilgisayar ve telefonlardaki CPU’lar da araba motoru gibi düşünülebilir.

iphone-isiniyor

CPU’nuzun kaldırabileceğinden daha çok işlem yapmaya çalışırsanız ısınma problemleri ortaya çıkar. iPhone’da çok güçlü bir CPU’ya sahiptir. iPhone’lar CPU kapasitesinin tamamını kullanarak size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmaya çalışır. Fakat bunun sonucunda ısınma problemleri meydana gelir. Hayat kurtaran ipuçlarını uygulayarak ısınma sorununu aşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu