Snapchat’ten Amazon Özelliği!

Google News Teknosilimo

Sosyal medyanın devleri kozlarını her geçen gün daha da arttırıyor. Popüler uygulama Snapchat, İnstagram’ın hikayeler özelliğini çıkarmasının ardından zor günler geçirdi. Fakat hala direnmeye çalışıyor ve kullanıcılarına yeni özellikler sunmaya devam ediyor.

Bu sefer popüler sosyal paylaşım aracı Snapchat, temmuz ayında gündeme oturan Amazon işbirliği ile yürütülen Eagle kod adlı görsel ürün arama özelliğini resmi olarak duyurdu. Görünen o ki; uzun zamandır kaybettiği gücünü e-ticaret devi Amazon’dan aldığı güçle sosyal satış alanında rakiplerine meydan okuyacak.

Kullanıcılar artık Snapchat’in kamerasını ürün veya barkod okutmak için kullanabilcekler. Peki nasıl mı olucak? Normal Snap çekerken herhangi bir nesnenin o anki verileri taraması sonucunda ekrana küçük bir kart çıkacak. Bu kart ya ürünün kendisi ya da benzerlerini gösterecek. Çıkan kartta ürünün adı, fiyatı, ortalama değerlendirme puanı ve Prime mevcudiyeti yazacak. Bu kartlara bastığınızda ise ürünü satın almak için Amazon uygulamasına yada sitesine yönlendirileceksiniz.

Snapchat bir şarkı, QR Snapcode veya obje tarattığınızda bunu algılayabiliyor, Amazon’un makine görsel teknolojisi ise ürünü bulabilmek için logoları, çizimleri, paket kağıtlarını veya özgün tanımlayıcı işaretleri tanıyor. Bu teknoloji şu an için küçük bir grup ABD kullanıcısına açıldı. Test sürecinin ardından Snap, diğer ülkelerde faaliyet göstermeyi de düşünebilir. Bu yeni özelliğin,  Pinterest’in Lens görsel arama aracına benzerliği de gözden kaçmıyor değil.

Snapchat ve Amazon ile yapılan anlaşmada Snapchat Amazon üzerinden alınan her bir ürün için yönlendirme komisyonu alacağı tahmin ediliyor. Ya da gücüne güç katmak için yapmış olabileceğide tahminler arasında yer alıyor.

Üstelik bir Snapchat sözcüsü; şirketin bu hamlesinin arkasındaki motivasyonun, Snapchat kamerasının dijital ve gerçek dünyayı birbirine bağlayan yeni imleç olarak konumlanması olduğunu söylüyor.

Görünen o ki; Snapchat yaşadığı büyüme problemine rağmen, sosyal ağlar arasındaki rekabete güçlü devam etmek istiyor. Özellikle Instagram’ın e-ticaret tarafında attığı adımlar Snapchat’i bu alana yönelmeye itmiş olabilir. Son olarak Hikayelere Alışveriş Etiketleri getiren ve Keşfet sekmesine Alışveriş sekmesi ekleyen Instagram, sosyal ağ tanımını geride bırakarak bir satış platformuna dönüşüyor. Umarım Snapchat yapmış olduğu adımlarda istediği başarıyı elde eder.

 

 

Cevapla

Lütfen Yorumunuzu Yazın
İsim :