Peugeout’dan Elektrikli Konsept Araç E-LEGEND

Google News Teknosilimo

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen 2018 Paris Otomobil Fuarı’nda birbirinden ilginç konsept araçlar otomobil severlerin gösterimine sunuldu. Fakat Peugeout’un elektrikli konsept aracı E-Legend tasarım ve güç olarak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Peugeout tasarlamış olduğu konsept aracında eski, tarihin silemediği izleri arasında yer alan 504 coupe modelinden esinlenerek yenilikçi bir tasarım oluşturulmuş. Vintage görünümlü öğelere ve kadife kaplı koltuklarla tasarımı zenginleştirilen araca biraz abartarak 16 adet ekran yerleştirmişler. Peki bu 16 ekran nerlere yerleştirilmiş? Bu ekranlar kapı panellerinde, gösterge panelinde, güneşliklerde ve orta konsolda konumlandırılmış. Tasarım dışında performans konusunda da otomobil severleri etkilemeyi başarıyor.

Gücünü 456 beygirlik elektrikli motordan alan E-Legend 0-100 km hızlanmasını 4 saniyeden daha kısa süre içinde gerçekleştirebiliyor. Oldukça yüksek kapasiteli bir bataryaya sahip olan E-Legend  tek şarj ile 600 km yol kat edebiliyor.

Gücünün dışında kendini ön plana çıkaran diğer özelliklerde mevcut. Araç ikisi manuel ikisi otonom olmak üzere 4 farklı sürüş moduna sahip. Bunlar arasından seçim yaparak konforlu bir yolculuk yapabiliyor ya da aracı daha keskin bir sürüş karakterine büründürebiliyorsunuz. Tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken Peugeot E-Legend için geçmişin ve geleceğin harmanlanması sonucu ortaya çıkan bir sanat eseri diyebiliriz.

Peugeot Nasıl Kuruldu?

1734’de doğan Jean-Pierre Peugeot ailenin endüstriyel adımının ilk öncüsü olmuş ve dokumacılık alanında faaliyete geçmiş varislerine de bir boyahane, bir yağ fabrikası ve bir değirmen bırakmıştır. 1810 yılında, Jean-Pierre’in iki oğlu, Jean-Pierre II ve Jean-Frédéric, Peugeot Frères şirketi kurarlar. Jean-Frédéric’in mülkiyetinde olan aile değirmeni çelik dökümhanesine dönüştürürler. Peugeot ailesi 1840’daki ünlü kahve değirmeninin yanısıra yenilikler yapar ve kendi endüstriyel faaliyetlerini sürdürmeye devam ederler.

1880’li yıllarda ulaşım araçları üretimine merak salan firma, 1882yılında iki tekerlekli bisikletler üretmeye başlamışlar. 1800’lü yılların sonu ve 1900’lü yılların başında ürettiği bisikletlerden müthiş bir satış rakamı elde etmişler. Bu başarı sonucunda Peugeot’nun mühendisi olan Armand Peugeot’yu otomobil sektörüne giriş yapma konusunda cesaretlenmiştir. İlk olarak Armand Peugeot buharla çalışan 3 tekerlekli ‘’Serpollet-Peugeot’’u üretmiş. Daha sonraları buhar yerine petrol kullandı ve 1905 yılında ilk dört tekerlekli aracı üretmeyi başarmışlardır.

İlk otomobiliyle birlikte hızla otomobil dünyasına adını tanıtan Peugeot, 1921 yılına kadar sayısı 200’lere ulaşan model otomobil üretmiştir. Armand Peugeot ürettiği her modelde çağının teknolojisinden sonuna kadar faydalanmış ve her zaman çevreye saygılı otomobiller üretmeye çalışmıştır. Şuanda da aynı şekilde otomobil sektörüne yön vermeye devam etmektedirler. Umarız çizgilerini bozmayı her konuda kendilerini geliştirerek otomobil severlerin beklentilerini karşılamaya devam ederler.

Cevapla

Lütfen Yorumunuzu Yazın
İsim :