EkonomiÖzel

Neden ‘Hayır’ Demek CEO’ların Büyümesi İçin İyidir?

Bir CEO başlangıçta birçok sorun ile yüzleşmek zorundadır. Yorucu iş haftaları, sürekli stres ve uykusuzluğun yanı sıra özel hayatınızı da unutmanız gerekmektedir. Peki neden Neden ‘Hayır‘ Demek CEO‘ların Büyümesi İçin İyidir?

Bazıları için bu doğru olsa da, bir başlangıç CEO’su olarak, aklınızı kaybetmeniz beklenilebilir, fakat bu doğru bir kanı değildir. CEO olmanızın hayatınızı etkilememesi gerekmektedir. Zorlu kararlar vermek ve geleneksel sisteme karşı koyabilmek için gereken güce sahip olmalı ve zekânızı koruyabilmelisiniz. Bunun için birkaç stratejiyi uygulayabilirsiniz.

Çok Para Kazanmak İçin Hayır Demeyi Öğrenin

Çoğu girişim finans kralıdır. Risk Sermayesi fonlamaları ile küçük işletmeler ürünleri daha geniş bir yelpazeye tanıtabiliyor. Fakat yeni bir ürünün piyasaya kendi kabul ettirip tutması büyük önem taşımaktadır.

Risk Sermayesi ile fonlanan bir girişim yüksek risk-yüksek kazanç finans modeline dayanan; alınan riskin başarıya dönüşmesiyle sağlanacak yüksek kazançlar ve geniş yelpazeye hitap etmesiyle birlikte girişimcinin amacına ulaşması ve yatırımcıların yüzünün gülmesini sağlamaktadır. Girişimciler tabi bu aşamaları kolay atlatmıyorlar. Yatırımcıları ürünlerine inandırabilmek için büyük çaba sarf eden küçük şirketler daha fazla yatırım gerçekleştiriyorlar. Yapılan bu yatırımlar borca dayalı olarak gerçekleştiren işletmeler kısa süre içinde girişimlerini ön plana çıkaramadan kaybolup gidiyorlar.

neden-hayir-demek-ceo-larin-buyumesi-icin-iyidir

Önce Ürün, Daha Sonra Satış

Büyüme taktikleri asıl potansiyeli görmenizde size yardımcı olur. Fakat bu potansiyeliniz öğrenmede garantili bir sonuç değildir. Çoğu başlangıç mantıklı gelen tahminlere dayanır. Gerçek ise bu mantıklı gelen tahminlerin aslında gerçeği yansıtmamasıdır. Bu yüzde iyi bir CEO hatalar zincirinden oluşan tahminlere karşı “Hayır” diyebilmeyi iyi öğrenmelidir.

Önceliğiniz her zaman bir ürünü satmaktan önce o ürünün daha iyi hale gelmesi için çalışmalarınızı yürütün. Bu sayede ürün odaklı çalışmalarınızı gerçekleştirdiğiniz için ürününüz gereksinimleri tam anlamıyla karşılayacağı için ürünü satmaya çaba sarf etmeniz gerek bile kalmayacaktır.

neden-hayir-demek-ceo-larin-buyumesi-icin-iyidir-1

Hiyerarşiye Karşı Olun

CEO’ların yapmış olduğu yaygın hatalardan biri de şirketlerini şehrin en havalı bir yerinde popüler bir merkezde kurmalarıyla büyük para harcamalarıdır. Görüntünün her şeyin olduğu bir çağda böyle bir yerde şirketi açmak beklentileri karşılayacaktır. Fakat aşırı derecede pahalı ve çoğunlukla tamamen para kaybıdır.

Yapılan araştırmalar göre, çalışmaları evden yürüten çalışanlar daha çok verimli, üretken ayrıca daha çok çalıştıkları ortaya çıkmıştır. Günümüzde uzaktan çalışma işlemlerini çok kolay gerçekleştirebiliyoruz. Bu şekilde yer masrafı yapmıyorsunuz ve çalışanlarınızı bir kutunu içine hapsetmeyip onları kendinizle daha yakın iletişime geçmelerini sağlıyorsunuz. Hiyerarşiye karşı “Hayır” demeyi öğrenin ve yönetici pozisyonuna kimseyi almayın. Tüm çalışanları aynı konumda çalıştırarak hem ekip ruhu ile hem de bağımsız düşünceler ile girişimlerinizi üst seviyelere çıkarın.

neden-hayir-demek-ceo-larin-buyumesi-icin-iyidir-2

Kazanmak için Elden Çıkar

Şirketin ölü yatırımlarını ve ürünlerini elden çıkararak satması sıkıntı olarak görülmektedir. Fakat şirket ayakta kalabilmesi için varlıklarını elden çıkarması gerekmektedir. Aslında bu durum büyüyen bir şirketin kendi ana yelpazesinde olmayan yeni fırsatlara kaynak sağlaması son derece akıllı stratejik bir hareket olabilmektedir.

BONUS!

CEO olarak yeni bir girişime yol almak, mayınlı bir alanda gezmek gibi hissettirir. Bu alanda döndüğünüz her yerde felakete yol açabilecek bir yanlış adım vardır. Bu yanlış adımı atarak BOOM diye patlayarak silinmeyin!

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu