Boeing, 737 Max Uçaklarının Yazılımını Güncelleyecek!

Google News Teknosilimo

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz ve 2 kazaya karışmış Boeing 737 Max modelinin yazılımları güncellenecek. Boeing, yazılım güncellemelarinin nisan ayı bitmeden tamamlanacağı açıklandı.

boeing-737-max-yazilimlari-güncelleniyor

Boeing tarafından yapılan açıklamada yazılım güncellemesinin “geliştirme” olacağı dile getirilirken, Ekim 2018’de yaşanan ve 189 kişinin öldüğü Lion Air Uçuş 610 ile bağlantılı bir güncelleme olduğunu da belirtti. Etiyopya’daki kaza üstüne yapılan soruşturma daha henüz bir sonuç açıklanmadı.

Her iki kazada da 737 Max – 8 tipi uçaklar olmasına rağmen yapılacak olan güncelleme tüm Max serisini kapsıyacak. Uçuş uzmanları, aynı tipten iki uçağın benzer kaza yapmalarının uçağın otomatik pilot sistemlerinde bir sorun olabileceğini gösterdiğini söylüyor.

Boeing, pilotların her zaman için hatalı otomasyonu devreden çıkarma hakkı olduğunu söylüyor. Uçakların hatalı okumalar yüzünden düştüğü tahmin ediliyor.

Tam anlamıyla teknolojik olarak en üst seviyede olan 737 Max ilk tanıtım zamanlarında yerçekimine karşı göstermiş olduğu hareketleriyle uçak severleri mutlu etmişti. Fakat bu son haberler uçağın üzerine gölge düşürmeye yetti.

 

Cevapla

Lütfen Yorumunuzu Yazın
İsim :