Uzak Doğu’da Yapılıyor, Gaziantep’te Satılıyor

0
208

Uzak Doğu ülkelerinden Endonezya’da yetişen tik ağacından tamamen elle işlenerek yapılan zeka oyunları, Gaziantep’in tarihi çarşılarından Zincirli Bedesten’deki bir dükkanda alıcı buluyor.

Bedestendeki dükkanında ahşaptan zeka oyunları satan Fatih Gökgöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2003 yılında bir firmadan müdür olarak emekli olduktan sonra bir Uzak Doğu gezisine çıktığını, Endonezya ve Tayland’da ahşaptan “Rubik küp” benzeri zeka oyunlarını gördüğünü ve ilgisini çektiğini söyledi.Türkiye’ye döndüğünde bu işi yapmaya karar verdiğini anlatan Gökgöz, zeka oyunlarının insanlarda zihinsel potansiyeli artırma, problem çözme, algılama, dikkat, koordinasyon, el göz koordinesini sağlama, insanın mukayese ve muhakeme yeteneğini artırma, üç boyutlu bakış açısı kazandırma gibi faydaları olduğunu vurguladı.

Toplumun her kesiminden müşterileri olduğunu vurgulayan Gökgöz, “İnsanlar merak edip geliyorlar. En basit iki parçalı oyunum var, bunu 100 kişiden 4’ü yapabiliyor. Bedestene gelip tamamlayamayanlar bir daha ki sefere dükkanın karşısından selam verip, gülerek geçiyor. Yanıma bile gelmiyorlar.

Yorum