Uber Sürücüleri Artık Vergi Ödeyecek!

0
398

Avustralya mahkemesi tarafından alınan karar ile Uber sürücüleri vergi ödeyecek. Uber’in bir taksi servisi olduğuna karar veren mahkeme Uber sürücülerininde mal ve hizmet vergisi ödemeleri gerektiğini açıkladı.

Uber, Avustralya Vergi Dairesi tarafından Uber sürücülerinin Avustralya mal ve hizmet vergisini (GST) ödemesine ilişkin bir karara itiraz edince olanlar oluyor. Karar Uber sürücülerini taksi şoförü olarak sınıflandırıyordu ve kullanıcılardan aldıkları ücretide taksi hizmeti olarak nitelendiriyordu. Uber bu karara itiraz etti ve sürücüleri taksi durakları kullanmadığı için üniforma kullanmadığı ve sokaklardan yolcu almaması nedeniyle taksi şoförü olarak sınıflandırılmamaları gerektiğini savundu. Kararın sonucunda sürücülerin GST’ye kayıt yaptırması ve Uber’in ödediği komisyonun  yüzde 10’u kadarını vergi vermesi gerektiği açıklandı

“Bir Uber sözcüsü, şirketin bu karara itiraz edip etmeyeceğini söylemediğini ancak bunun “mümkün olan en kısa sürede” sürücülere bilgi verileceğini açıkladı. Kararı gözden geçiriyoruz ve sürücü ortaklarımıza mümkün olan en kısa sürede daha fazla bilgi sağlayacağız” dedi.

Yorum