NASA, Mars’ta Patates Yetiştirecek!

0
435

Uluslararası Patates Merkezi ve Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi ve NASA ile ortaklaşa yapılan deney sonucunda, Mars’ta patates üretmenin mümkün olduğu ortaya çıktı.

Marslı filmindeki patates yetiştirme sahnesi gerçek oluyor. Yapılan deney sonucunda yüksek besin değerine sahip olan patatesin, Mars’ta yetiştirilebileceği ortaya çıktı. Mars’ın toprak türüne en yakın olan Peru’daki  Pampas de La Joya Çölü’nden alınan numune, Mars’taki koşulları oluşturan CubeSat küpüne yerleştirildi. Küpün içine koyulan patates tohumunu, besin içeriği bakımından zengin olan su ile sulanmasının ardından belli bir süre sonra patates vermeye başladığı gözlemlendi.

Yapay bir zemin üzerinde deney sonucunda üretilen patateslerin yakın zamanda Mars koşullarında da üretilmesi hedefleniyor. Günlük ihtiyaçlarını dondurulmuş ürünlerle karşılan astronotların yiyicekleri sınırlı sayıda. Fakat bu deney Mars koşullarında da iyi sonuç verirse astronotların karşısına çıkan bu sorununda ortadan kalkmasını sağlayacağı düşünülüyor. Sizleri deneyin yapılış videosu ile başbaşa bırakıyoruz.

 

Yorum