Microsoft’un Tarama Kodunda Hata

0
531

Google, saldırganlar tarafından yazılımın çökmesine neden olan web siteleri oluşturmasına izin veren bir hata olduğunu açıkladı.

Google araştırmacısı Ivan Fratric, bazı durumlarda saldırganların bir kurbanın tarayıcısını ele geçirebileceğini açıkladı. Google tarafından bulunan hata kasım ayında bulundu. Microsoft’un hatayı düzeltmesi için 90 gün bekleyen Google sonunda hatayı açıkladı.

Hatanın nasıl ortaya çıktığına ilişkin bir açıklama yapan Bay Fratric, hata hakkında daha fazla detayın sorunlar doğurabileceğinden dolayı açıklama yapmadı. Microsoft’un hatayı 90 günlük süre zarfında düzeltmesini beklediğini de dile getirdi. Bu hatanın Edge tarayıcısının yanı sıra Internet Explorer 11’de de bulunduğunu da açıkladı.

Microsoft yaptığı açıklamada bulunan hata hakkında henüz net bir açıklama yapmadı. Şimdilik, kötü niyetli saldırganların Bay Fratric tarafından ortaya çıkarılan sorundan istifade ettiğine dair hiçbir kanıt bulunmadığını açıkladı. Fakat diğer güvenlik araştırmacıları, bazı Microsoft sunucu kodlarındaki güvenlik açığından yararlanmanın bir yolu olduğu hakkında bilgi yayınladılar.

Microsoft Hakkında

Şirket 1975 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington eyaletindeki Seattle kentinde iki üniversite öğrencisi tarafından kurulmuştur. Bu iki girişimcinin vizyonu “her ev ve her masada bir bilgisayar”dı.

Popular Electronics dergisinin 1 Ocak 1975 tarihli sayısında Altair 8800 bilgisayar sisteminin tanıtımını okuduktan birkaç gün sonra Bill Gates, bilgisayarın tasarımcısı MITS (Micro Instrumentation and Telemetry Systems) ile temasa geçti. Ekibi ile birlikte Altair 8800 üzerinde çalışan BASIC yazılımlama dili geliştirdiklerini belirtti. Paul Allen MITS’e yazılımın tanıtımını yapmaya gitti. Paul Allen Altair 8800’i daha önce kullanmamış olmasına karşın tanıtımı başarılı oldu. Tanıtımın sonunda MITS(Micro Instrumentation and Telemetry Systems) Bill Gates ve Paul Allen’dan Altair bilgisayarları için BASIC yazılımlama dilinin telif hakkını satın aldı. Kârlı bir iş fırsatı yakaladıkları düşüncesiyle Bill Gates Harvard Üniversitesi’ndeki hukuk eğitimini yarıda bırakıp New Mexico eyaletinin Albuquerque şehrinde Microsoft şirketini kurdu.

Şirket, ilk uluslararası bürosunu 1 Kasım 1978’de Japonya’da açtı. 1 Ocak 1979’da şirket merkezini Washington eyaletinin Bellevue şehrine taşıdı.

Aradan geçen yıllar içinde Microsoft bir dünya devi olmuş, sahibi Bill Gates’i dünyanın en zengin insanı haline getirmiştir. Ancak bu zenginliği herkesin düşündüğü şekilde sadece geliştirdiği işletim sistemini satarak değil ayrıca sektördeki büyük açıkları kapatabilecek nitelikte yazılan yazılımların daha kendisi için tehlike teşkil edecek aşamaya getirmeden satın almasıyla başarabilmiştir.

Microsoft , başarılı İsveçli yapımcı Mojang şirketini de 2.5 milyar $ fiyatına satın almıştır.

Microsoft artık sadece bir yazılım şirketi değil ayrıca iş ve eğlence dünyası için geliştirdiği donanımlar ile de adından söz ettirmektedir. Visual Studio ve FSX (Microsoft Flight Simulator) gibi büyük ve önemli çalışmaları da bulunmaktadır.

Yorum