2017’de Kara Delik Çekilecek

0
656

2017’de kara deliğin ilk gerçek fotoğrafı çekilecek. Bilim adamları kara deliğin olay ufkunun ilk fotoğrafını çekmeyi planlıyorlar.

Samanyolu galaksisinin merkezinde 25.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan kara delik’in 9 radyo teleskopunun yönlendirilmesi ile fotoğrafının çekilmesi planlanıyor. Bu fotoğraf çekiminde Event Horizon Telescope (EHT) kullanılacak. Peki bu EHT nedir. EHT aslında yapay bir teleskop, yani tek bir gözlem evi değil, bir çok farklı ülkede bulunan radyo teleskoplarının birlikte çalışarak oluşturduğu deri bir uzay gözlem sistemi.

Bilim insanları, hesaplamaların ve hazırlıkların yapıldığını ve bu yılın başında çığır açan fotoğrafı çekmeyi hedeflediklerini söylediler. Ayrıca bir kara deliğin bir resim çekmek için üstesinden gelinmesi gereken epeyce zorluklar vardır bunların üstesinden gelmek için araştırmalara hız kesmeden devam ettiklerini de açıkladılar.

Sonuçta ortaya çıkan fotoğraf neye benzeyecek?

Bilim adamları, Doppler efektinin halkanın bir parçasını diğerinden daha parlak yapması nedeniyle kara deliğin etrafında bir ay ışığı gibi görüneceğini öngörüyor. Bunun yanında kara deliğin gerçek bir fotoğrafını çekmenin Einstein’ın genel görelilik teorisini ispatlayıcı nitelikte olacağınıda dile getiriyorlar.

Yukarıda temsili olarak kullanılan görsel İnsterstellar filmi için tasarlanmıştır. Bir kara deliği temsil etmek için ünlü astrofizikçi Kip Thorne’un rehberliğinde oluşturulmuştur. 2014 yılında gösterime çıkan filmin fragmanı ile sizleri başbaşa bırakıyoruz.

 

Yorum