2017 Audi RS3 Sportback

0
355

Sedan versiyonuyla Paris Otomobil Fuarı 2016 kapsamında karşımıza çıkan serinin Sportback modeli üzerinde geliştirme yapan Audi güç, ağırlık kazanımı, tasarım ve donanım bazında da önemli yenilikleri beraberinde getiriyor.

Tasarım

Audi’nin RS3 Sportback versiyonunun dış tasarımında tüm modellerinden belli  başlı tasarımları alarak bir karma tasarım oluşturmuşlar. Markanın diğer modellerinde de yer verilen far tasarımının kullanıldığı yeni versiyonda opsiyon olarak sunulan LED matrix teknolojili farlar (standart olarak sadece LED farlar sunuluyor), daha açılı ön ızgara, sportif tampon, egzozlar ve arka difizör dış tasarımda değişen ekipmanlar arasında yer alıyor. Bu arada Audi’nin artık bir gelenek haline dönüş sistemi Quattro imzasının da ön tamponda konumlandırılması da hoş bir görünüm sağlamış. 19 inç büyüklüğündeki jantlar karbon seramik fren diskleri ile birleştirilmiş.

Performans

Audi yeni 2.5 litrelik 5 silindirli 400 beygir güç üreten motorunu RS3 Sedan sonrası RS3 Sportback modeline de kazandırdı. Önceki modele göre 33 bg (25 kW) güç ve 15 Nm tork artışı sunan bu 2.5 litrelik ünite bununla da kalmıyor ve önceki kullanılana göre 26 kilogram daha hafif. Yeni motorla 400 beygir güç ve 480 Nm tork değerine kavuşan güncellenen RS3’ün 0-100 km/h hhıza 4,1 saniyede çıkabliyor. Aracın son sürati standardında 250 km/h ile elektronik olarak sınırlandırılırken, opsiyon olarak sunulan bir kit ile bu limit 280 km/h hıza çıkarılabiliyor.

Normal bir A3’e göre yere 25 mm daha yakın olan RS3, önde 310 mm diske sahip fren sistemiyle geliyor. İsteğe bağlı olarak ekstra ücret karşılığında önler için karbon seramik fren disk seçeneğini de satın almak mümkün.

 

Yorum